Przestrzeń Psyche - Centrum Terapii i Zdrowia Psychicznego
  • Home
  • Terapeuci
    • Veronika Tkanka
    • Katarzyna Matyja
  • TESTY
    • Test Depresji
  • Polecamy
    • Książki
  • Kontakt
  • Blog

Psyche Blog

Z jakimi problemami borykają się DDA ?

12/29/2020

0 Comments

 




                        Zdarza się, że nie doceniamy wpływu dzieciństwa na nasze dorosłe życie. Nie zauważamy, że szkodliwe mechanizmy, które nie pozwalają nam cieszyć się życiem, wynieśliśmy z rodzinnego domu. DDA – dorosłe dzieci alkoholików mogą latami obarczać się za życiowe niepowodzenia i porażki. Tymczasem, kluczem do zrozumienia ich problemów jest dysfunkcyjne środowisko, w którym przyszło im dorastać. Warto zastanowić się z jakimi problemami dzieci alkoholików mierzą się w dorosłym życiu.


                        Zaburzone relacje


                        Bardzo często DDA mają problem ze zbudowaniem zdrowej relacji. Dlaczego tak się dzieje ? Relacja z rodzicami to pierwsza, ważna relacja, która rzutuje na całe późniejsze życie. Jest ona niejako wzorcem, tego jak powinny wyglądać związki z innymi ludźmi.  DDA wyniosły z domów, niszczący wzorzec relacji międzyludzkich, który nieświadomie powielają w dorosłym życiu. Nie są świadome tego, że związki mogą dawać poczucie bezpieczeństwa. Przyzwyczajone do tego, że są źródłem chaosu i niepokoju, poszukują partnerów, przy których będą mogli niejako odtwarzać scenariusze, które znają z przeszłości. Niepokój, brak poczucia bezpieczeństwa to dla DDA codzienność, z którą musiały zmagać się od dziecka. Funkcjonowanie w takich sytuacjach mieści się niejako w granicach ich strefy komfortu. Przyjęte w dzieciństwie postawy obronne będą przyjmować również wobec partnera. Właśnie dlatego DDA mają szczególne skłonności do wchodzenia w związki, w których obecna jest przemoc fizyczna lub psychiczna, czy wiązania się z toksycznymi partnerami.


                        Niskie poczucie własnej wartości


                        Zdarza się, że DDA mają zniekształcony obraz swojej osoby. Brak akceptacji, czy miłości w dzieciństwie wywołał w nich zaniżone poczucie własnej wartości. Kiedy dziecko  doświadcza odrzucenia ze strony rodzica zaczyna wierzyć w to, że jest nikomu niepotrzebne i bezwartościowe. Łatwo przenieść takie przekonania o własnej osobie na dorosłe życie. DDA czują się gorsi od innych, są samokrytyczni, pełni kompleksów. Chęć udowodnienia, że zasługują na miłość i szacunek, może doprowadzić takie osoby do wyniszczającego perfekcjonizmu, czy poszukiwania za wszelką cenę, aprobaty u innych.


                        Kim jestem ?


                        Charakterystycznym objawem u DDA jest również brak umiejętności rozpoznawania własnych potrzeb. Osoby, które od dzieciństwa podporządkowywały swoje życie innym, mają problem z identyfikacją oraz zaspokajaniem swoich pragnień. Same nie wiedzą, czego oczekują od życia i relacji, jednocześnie łatwo spełniają zachcianki innych. W ten sposób odcinają się od samych siebie. Czują wewnętrzną pustkę, której nie są w stanie wypełnić. Tymczasem stawianie siebie na pierwszym miejscu jest podstawą budowania prawdziwych, zdrowych relacji z innymi i samym sobą.
                        DDA – szansa na szczęśliwe życie


                        Warto podkreślić, że nie wszystkie osoby, które wychowywały się w rodzinie z problemem alkoholowym, muszą zmagać się z takimi problemami. Każda sytuacja jest inna – niektórzy wypracowali w sobie mechanizmy obronne, które pozwoliły im na porzucenie  toksycznych schematów z dzieciństwa. Wiodą satysfakcjonujące życie, pomimo traumatycznych wspomnień. Kluczowe mogło okazać się wsparcie innych dorosłych np. dziadków, czy nauczycieli, którzy przekazali wzór zdrowych relacji.


                        Tym, którzy czują, że powielają w dorosłym życiu, schematy wyniesione z dysfunkcyjnej rodziny z problemem alkoholowym, pomóc może terapia. Jest ona okazją do tego, aby zidentyfikować źródło swoich problemów, spojrzeć na swoje dzieciństwo z perspektywy dorosłego człowieka i porzucić szkodliwe role przyjęte jako dziecko. Tym samym, może stać się ona wstępem do lepszego, szczęśliwszego życia.
0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Kategorie

    Wszystkie
    Coaching
    DDA / DDD
    Narzędzia
    Narzędzia
    Psychologia
    Psychoterapia
    Terapia Par
    Terapia Schematów

    Archiwa

    Maj 2023
    Marzec 2023
    Listopad 2021
    Sierpień 2021
    Czerwiec 2021
    Luty 2021
    Styczeń 2021
    Grudzień 2020
    Lipiec 2020
    Luty 2020
    Styczeń 2020
    Listopad 2019
    Listopad 2018
    Grudzień 2016
    Lipiec 2016

    Kanał RSS

KONTAKT 

​Veronika Tkanka

mob. 601 367 627
mail. przestrzenpsyche@gmail.com
​Zgierz, ul. Topolowa 5 

Katarzyna Matyja
mob. 505 413 015 
mail. 
matyja.katarzyna@tlen.pl
​Łódź, ul. Kościuszki 23/25 
Obraz

przestrzenpsyche@gmail.com
pracujemy on-line

Tkanka i Przestrzeń Psyche sp. z o.o.
95-100 Zgierz, Topolowa 5
NIP: 7322202931 KRS 0000893746

nr rachunku bankowego: 
​92 1140 2004 0000 3502 8114 3262


copyright2019@Przestrzeń Psyche
  • Home
  • Terapeuci
    • Veronika Tkanka
    • Katarzyna Matyja
  • TESTY
    • Test Depresji
  • Polecamy
    • Książki
  • Kontakt
  • Blog