"Wolni od lęku" - J &D Wolpe Książka „Wolni od lęku" zdobyła znaczną popularność na rynku amerykańskim, i to nie tylko wśród psychologów. Przyczyniło się do tego bez wątpienia nazwisko pierwszego autora, które było gwarancją wysokiego poziomu publikacji i kompetentnego, opartego na bogatej praktyce klinicznej, przedstawienia zasad terapii. Dzięki temu, że książkę tę napisał Joseph Wolpe we współpracy ze swoim synem Davidem, uzdolnionym dramatopisarzem, jej jasny i przejrzysty styl – dobrze widoczny również w polskim tłumaczeniu – odbiega na korzyść od często trudnego i mrocznego stylu wielu publikacji naukowych. No i rzecz najważniejsza. Nawet nasi dalecy przodkowie nigdy nie byli wolni od lęku, strachu i niepokoju. Każda epoka ma swoje zagrożenia i również nasz czas, czas przełomu tysiącleci nie jest ich pozbawiony. Jednak lęk, który towarzyszy wielu osobom nieustannie, jest stanem trudnym do zniesienia: dezorganizuje pracę i odbiera radość życia. Dlatego warto wiedzieć, że można się pozbyć tego uciążliwego życiowego towarzysza. Wiele na temat sposobów leczenia lęku – przed podróżą samolotem, przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach, publicznym przemawianiem czy niepowodzeniami w sferze kontaktów seksualnych – można się dowiedzieć właśnie z tej książki. Czytelnik będzie się mógł również przekonać, że opisane techniki terapeutyczne dają trwałe wyniki i nie dotyczą wyłącznie „powierzchniowych", mało istotnych problemów.
W książce po raz pierwszy rozbrzmiewa osobisty i boleśnie szczery głos dorastających dziewcząt. Obnażając realia ich codziennej egzystencji, książka ta woła na ratunek i pokazuje sposoby które mogą wskrzesić utracone poczucie tożsamości wszystkich Ofelii. Lektura tej książki może uchronić Twoją rodzinę od wielu dramatycznych przeżyć, a córce pozwoli pewniej wkroczyć w dojrzałe życie.
Książka Olivera Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry, z pozoru tylko podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią. Neuropsychologia, tak jak kiedyś psychoanaliza, jest pasjonującą dyscypliną naukową nie tylko dlatego, że poszerza naszą wiedzę o psychice człowieka, ale również dlatego – a może przede wszystkim – że studiowanie tych zagadnień nieodmiennie prowadzi czytelnika do postawienia sobie zasadniczych pytań egzystencjalnych. Głębokie, proste i literacko znakomite analizy osób chorych, z którymi spotkał się w swojej praktyce Oliver Sacks, nie tylko przybliżają nam ich psychicznie jako ludzi. Skłaniają także do refleksji nad sobą. Każdy ma przecież jakieś braki, każda psychika jest w jakimś stopniu niekompletna, z czymś nie możemy sobie poradzić, czegoś nie potrafimy zrozumieć, a to, co uzyskujemy jako ostateczny wynik prób uzgodnienia siebie ze sobą, nie zawsze zdaje egzamin.
„Tematem tej dziwnej, ale wspaniałej książki jest analiza tego, co się dzieje, kiedy następują jakieś zmiany w mózgu, o których większość z nas nawet nie ma pojęcia... Doktor Sacks pokazuje, jakie lęki drzemią ukryte w naszych umysłach i jak niewiele potrzeba, by się ujawniły”. Sześć filarów poczucie własnej wartości:
- Praktyka świadomego życia - Praktyka samoakceptacji - Praktyka odpowiedzialności za siebie - Praktyka asertywności - Praktyka życia celowego - Praktyka integralności osobistej Książka ta udziela odpowiedzi na te cztery ważkie pytania. - Czym jest samoocena? - Dlaczego jest ważna? - Co można zrobić, aby podnieść jej poziom? - Jaką rolę pełnią inni w jej kształtowaniu? Kwestia samooceny nazywanej też poczuciem własnej wartości stała się w ostatnich latach tematem modnym w najlepszym tego słowa znaczeniu. Smutna prawda o powszechnym braku zdrowej samooceny wydobywana jest na światło dzienne z ogromną siłą. Nathaniel Branden należy do ścisłego grona prekursorów wiedzy o samoocenie i uzdrawianiu, zaś „Sześć filarów poczucia własnej wartości” to swoista suma jego wcześniejszych doświadczeń i publikacji. Pacjenci Susan Forward to ludzie skatowani przez własnych rodziców. Fizycznie bądź psychicznie. Krytykowani, dręczeni okrutnymi żartami, przygniatani winą, napastowani seksualnie, czy... rozpaczliwie ochraniani. Niewielu z nich przed podjęciem terapii zdawało sobie sprawę z tego, że zostali zniszczeni destrukcyjnym wpływem „toksycznych” rodziców, umiejętnie zaszczepiających w dziecku wieczną traumę, poczucie znieważenia i poniżenia. Mają zachwiane poczucie własnej wartości prowadzące do samoniszczących zachowań. Zawsze, nawet niezależnie od faktycznych zasług, czują się bezwartościowi, niezależnie od kochającego partnera – niekochani, niezależnie od życiowego powodzenia – nieprzystosowani. Uczucia te wynikają w znacznej mierze z faktu, że jako dzieci zostali pozbawieni wiary w siebie i wpędzeni w poczucie winy. A stając się dorosłymi, nie potrafią zrzucić tego ciężaru, co odbija się na każdym aspekcie ich życia zrzucić tego ciężaru, co odbija się na każdym aspekcie ich życia.
Przełamanie tabu macierzyńskiej miłości. W swojej bestsellerowej książce Susan Forward omawia szkody czynione przez niekochające matki w psychice córek i podsuwa tym ostatnim skuteczne sposoby przezwyciężania bolesnego dziedzictwa. Przez 35 lat praktyki terapeutycznej autorka pomogła wielu kobietom uporać się z emocjonalnym bagażem pozostałym po wychowaniu przez inne kobiety, o pokolenie starsze. Córki matek niezdolnych do miłości - obciążone latami krytyki, rywalizacji, odwrócenia ról, zaborczej kontroli, uczuciowych zaniedbań i innych form opresji - są szczególnie podatne na stany lękowe, depresje, nieudane związki, niską samoocenę i nieufność w relacjach z innymi ludźmi.
Jak tłumaczy Susan Forward, można jednak wygoić "matczyną ranę", znaleźć pomoc i odzyskać - albo raczej zdobyć po raz pierwszy - poczucie własnej wartości. Na stronach tej książki przewijają się różne typy tytułowych "matek, które nie potrafią kochać": narcystyczne, zazdrosne, zaborcze, despotyczne, niewydolne życiowo i wychowawczo, stosujące przemoc wobec córek lub niezdolne do ich ochrony przed przemocą. Każdy z tych typów generuje szczególne napięcia w relacji matka-córka, które najpierw trzeba zidentyfikować i zrozumieć, aby móc rozpocząć proces uzdrawiania. Wypełniona poruszającymi świadectwami książka wtajemnicza czytelniczki w konkretne techniki samopomocy wypracowane przez Susan Forward na użytek jej pacjentek. Zastosowanie tych metod odmieniło już niejedno życie, pozwalając się uporać z bólem dzieciństwa i podjąć działania we własnym najlepszym interesie. Napisany z pasją i pasjonujący w lekturze poradnik doświadczonej terapeutki zapewnia rzeszom niekochanych córek wsparcie emocjonalne i odpowiednie narzędzia do uruchomienia tego procesu, tak aby destrukcyjny klimat, w jakim dorastały, nie ciążył dłużej ani nad nimi, ani nad ich własnymi dziećmi. DR SUSAN FORWARD jest terapeutką, wykładowczynią i autorką o międzynarodowej renomie. Napisała między innymi dwa bestsellery z list "New York Times" - "Dlaczego on nie kocha, a ona szaleje za nim" oraz "Toksyczni rodzice" - a także "Toksyczne namiętności", "Szantaż emocjonalny", "Gdy twój partner łże jak pies" i "Toksyczni teściowie". Prowadzi prywatną praktykę, współpracuje także jako terapeutka, instruktorka i konsultantka z wieloma placówkami psychiatrycznymi i medycznymi z terenu południowej Kalifornii. Wystąpiła w ponad 300 programach telewizyjnych i radiowych, a przez sześć lat miała też własną audycję o ogólnokrajowym zasięgu na falach ABC. |